fbpx
Granitowy blat kuchenny

Granitowy blat do kuchni? Poznaj wady i zalety

Autor: admin

|

Kategoria: Blaty kuchenne

|

Data:

Granit to wyjątkowa mieszanka minerałów, w której gołym okiem można zobaczyć m.in. kwarc, skalenie i miki. Jest skałą głębinową wydobywaną na całym świecie, również w Polsce na Dolnym Śląsku czy w okolicy Krakowa. Jego ziarnista struktura w połączeniu z szeroką paletą kolorów sprawiają, że jest jednym z najbardziej pożądanych gatunków kamieni wykorzystywanych we wnętrzach. To także najtwardszy kamień (poza kamieniami szlachetnymi), co sprawia, że jest często wybierany do produkcji blatów kuchennych. Czego można od niego wymagać, a co może negatywnie zaskoczyć?

Granitowy blat kuchenny o nieprzeciętnym wyglądzie i wytrzymałości

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni, co potwierdza dziesięciostopniowa skala Mohsa, na której granitowi przypisuje się 7 punktów. Granit jest odporny na duże obciążenie i uderzenia, trudno jest go zniszczyć przy codziennym, normalnym użytkowaniu. Blat kuchenny z granitu jest też idealny dla miłośników czystości, którzy cenią sobie łatwość utrzymania porządku w mieszkaniu. Granit wykazuje się stosunkowo dużą odpornością na zabrudzenia, w tym wino i cytrynę. Łatwo się go czyści, wystarczy szmatka zwilżona wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym.

Granitowy blat kuchenny jest też odporny na zarysowania, szczególnie przy regularnej impregnacji. Nie jest jednak całkowicie niezniszczalny, należy zachować ostrożność, używając ostrza diamentowe czy ostrych noży. Dużą jego zaletą jest to, że można go poddać renowacji, w ten sposób przywracając mu pierwotny wygląd w zaledwie kilka godzin. Świetnie sprawdza się w kuchni, ponieważ nie reaguje na wysoką temperaturę i jest mało podatny na działanie promieni UV, co jest właściwością pożądaną w dobrze oświetlonej naturalnym światłem kuchni.

Blat kuchenny z granitu też ma swoje granice

Idealny materiał na blat kuchenny nie istnieje, również w przypadku granitu trzeba się liczyć z konkretnymi wadami. Granit, podobnie jak każdy inny kamień, wymaga regularnej impregnacji. Cechuje się on dużą porowatością, więc bez zabezpieczenia jest podatny na wnikanie w strukturę wody i zabrudzeń. Zaleca się, aby impregnacja odbywała się raz na pół roku, a w niektórych przypadkach rzadziej, co zależy od zaleceń producenta.

Jeśli chodzi o trwałość granitu, trzeba zachować ostrożność. Trudno jest go uszkodzić przy normalnym użytkowaniu, ale przy dużej motywacji i chęci zniszczenia może się to jednak udać. Należy więc unikać uderzeń ciężkimi przedmiotami o krawędź blatu, ponieważ istnieje ryzyko jego ukruszenia. Granit jednak relatywnie łatwo poddaje się renowacji, więc w przypadku uszkodzeń można liczyć na naprawę i przywrócenie kamiennym elementom pierwotnego stanu.

Granit o dużym potencjale…nie tylko na blat kuchenny

Właściwości granitu sprawiają, że jest to materiał często wybierany przez kamieniarzy do produkcji różnych elementów wykończenia wnętrza. W wyjątkowy sposób łączy funkcjonalność i użyteczność z naturalnym i twórczym designem. Pojawia się nie tylko na blatach kuchennych, ale i łazienkowych. Wykańcza się nim podłogi oraz schody zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Świetnie prezentuje się na ścianach, pojawiając się w bogatej palecie kolorów (nie tylko szarym, białym i czarnym) z pięknie zaznaczoną różnorodnością uziarnienia.

Granitowy blat to niezawodność i trwałość. Wymaga jednak uwagi i regularnej impregnacji. Jest wytrzymały i świetnie radzi sobie w trudnych warunkach. Można mu zarzucić jedno – nie lubi mocnych uderzeń po krawędziach, ale w normalnym użytkowaniu takie sytuacje zdarzają się statystycznie rzadko.